הדלקת הנר השביעי של חנוכה מחר (שני) תביא איתה מפגש מרגש בין חברי קיבוץ צרעה לבין נציגי קהילת עולי אתיופיה מבית שמש הסמוכה.

קשר מרגש. מפגש עם הקהילה בצרעה, צילום: עומרי מימון

צוות המעורבות החברתית בקיבוץ, שפועל בשיתוף הארגון "קיבוצניקים עם החברה", החליט לקיים את הדלקת הנרות יחד עם אנשי הקהילה תחת השם "בתים מאירים – סיפור על דרך".

הצוות חילק את הקיבוץ לארבע שכונות, כשבכל אחת מהן תהיה משפחה מארחת אליה יגיעו החברים ובני הנוער.

לאחר טקס קצר ישמיעו ארבע נשים וגבר אחד מהעדה האתיופית (טרזה שפראו, טגניה טקלה, אסתר זלקה, וינגש מגיסטו, וגודאי (זהבה) גושן) את סיפור המסע של משפחותיהם מאפריקה לישראל.

בראש צוות המעורבות החברתית עומדת המחנכת הוותיקה דליה יונאית, שהייתה גם מזכירת צרעה לתקופה של שבע שנים במהלכה בוצע השינוי. עוד חברים בצוות איש היי-טק עומרי מימון (נכדו של חתן פרס ישראל יעקב מימון), אשת החינוך הילה לוגר, יאיר אלברטון, מרגלית כרמי ואנשי חברה וחינוך נוספים.

אחת מחברות הצוות היא בת הקיבוץ ענת קמינר רוזנבלט, המשמשת כיועצת ארגונית לקיבוצים ולארגונים. "כל יום בשבוע חנוכה של צרעה מוקדש לנושא אחר, והפעם החלטנו לשלב את האורחים מבית שמש בהדלקת הנר השביעי", מסבירה קמינר רוזנבלט.

"לאורך השנה אנחנו מחברים בין 15 חברי צרעה, אנשי חינוך בעבר ובהווה המשמשים כמורים לעברית, לאנגלית, למתמטיקה ועוד לבין ילדים ומבוגרים בקהילה של עולי אתיופיה בבית שמש. לפני כשנה ארגנו כאן שני ערבים נפלאים לחברים עם 'פורום מנהיגות צעירה' של הקהילה האתיופית.

"שמענו הסברים על התרבות שלהם וראינו הצגה. השנה החלטנו לקיים את האירוע בחנוכה בשיתוף פעולה עם רכזת התרבות של צרעה, יעל פרימן. מי שיתארחו אצלנו יהיו פעילים, ובעיקר פעילות, של צוות 'מובילים' בעדה".

דליה יונאית, מי שעומדת בראש הצוות למעורבות חברתית בצרעה, רואה בשיתופי הפעולה עם עולי אתיופיה סגירת מעגל אישי. "הייתי מורה בבית שמש במשך 30 שנה, 20 מהן כמנהלת בית ספר אותו הקמתי מהיסוד", היא אומרת. "היום אני גמלאית ועדיין פעילה בתחומים שונים, אבל אמרתי שאם יינשאו הספדים בהלוויה שלי אני מבקשת שיהיו אלו רק אנשי בית שמש.

"הקשר עם עולי אתיופיה מרגש ועולים פה סיפורים שגורמים לי לבכות, אבל מה שקורה היום בעיר מבחינת ההתחרדות הוא נורא עבורי. למפגש בשני יגיעו גם תושבים מבית שמש, חילוניים ודתיים, ואני מאוד מקווה שחברי הקיבוץ יבואו וישתתפו בהדלקת הנרות ובסיפורי העלייה של האורחים שלנו.

"אחת מאלו שמארחות בבית שלה סיפרה שישנה עמותה על שם אביה שהיה לוחם בשער הגיא, ואדם אחר מהעמותה היה טייס שהביא את עולי אתיופיה לארץ באחד מהמבצעים.

"ביקשתי ממנה להביא אותו למפגש. זה יכול להיות מאוד מרגש. בכל מקרה הקשר עוד ימשיך ויתהדק. הסיפוק שלי הוא בכך שהתלמידות שלי מאז הן המורות של בית שמש היום. המעגלים כל הזמן נסגרים וזה אושר גדול".