לא עוד יום הולדת רועש ומלא בממתקים, מתנות מיותרות ופתקי החלפה. בעולם מסחרי ומתועש, שבו הילדים הפכו לקורבנות התעשייה, מתברר שאפשר לחגוג אחרת, ליהנות ולשמח לבבות תוך צמצום הצריכה ושמירה על ערכי הסביבה.

המשתתפים התבקשו לאסוף כל מיני חפצים מעניינים. מהפעילות, צילום: שמעון אפללו

טל טנא צ'צ'קס ממשמרות, נשואה ואם לארבעה, היא מעצבת ואמנית קונספטואלית. לפני שנתיים הציגה את המיצב "יומולדת" במוזיאון ישראל ועתה החליטה להמציא יומולדת מסוג אחר: חגיגה של מתנות מהים.

לכבוד החגיגה היא הכינה שקיות יום הולדת ופרסמה בעמוד הפייסבוק שלה פוסט שבו הזמינה חברים ומכרים לחגיגה. "כל אחד או אחת מכם שיבוא לחגיגה יקבל שקית יומולדת ענקית צבעונית וארגז אוצרות", כתבה.

"השקית וגם הארגז יהיו ריקים. המתנה שאני מבקשת מכם ליומולדת זה להחזיר את השקיות לפני השקיעה מלאות בפסולת שאספתם מהחוף: בקבוקים, כוסות, בדלי סיגריות, שיפודים ושקיות. למלא ולהחזיר לי באהבה. זו תהיה המתנה הכי שווה בעולם".

לחגיגה היא הזמינה את קובי סיבוני, חבר, מעצב ואמן מוערך, שמשלב בעבודותיו פסולת פלסטיק שהים פולט. יחד הם הכינו ארגזי אוצרות וביקשו מהמשתתפים לאסוף חפצים מעניינים מהחוף.

הפוסט, שגרף מאות לייקים ושיתופים, הפך בשבת האחרונה לאירוע חברתי של ניקוי חוף מעיין צבי אליו הגיעו עשרות חברים, מכרים, ילדים קטנים ואנשים גדולים, שקיבלו שקיות יומולדת, ארגזי אוצרות ויצאו למסע הניקיון.

ערימת המתנות הכי שווה שקיבלה. טנא צ'צ'קס, צילום: שמעון אפללו

בסיום האיסוף הם התכנסו למיון האוצרות ולפעילות משותפת, שבסופה נראתה קצת כמו סוכריות צבעוניות על עוגת יומולדת. וכן, הייתה גם עוגה ואפילו מתנות לילדים - צעצועי פלסטיק שטנא צ'צ'קס אוספת. הם נראים חדשים לגמרי, אבל בעצם ילדים זרקו אותם מחוסר עניין, אז היא ארזה אותם בשקיות נייר צבעוניות וחילקה במתנה.

"כולנו אוהבים ימי הולדת ושקיות הפתעה. הפעם לשקיות היה ערך מוסף של מחזור, אחריות סביבתית, התבוננות וחוויה משותפת", סיפרה רותי, שהגיעה עם שלושת ילדיה. "בילינו זמן איכות על שפת הים ולמדנו משהו על  ערכים של אהבת המולדת וזו שמחה גדולה בהחלט".

בחצי שעה של ניקוי הם הצליחו למלא שני טנדרים של פסולת, או כמו שטנא צ'צ'קס אומרת "זו ערימת מתנות יומולדת הכי גדולה ושווה שקיבלתי בחיי!". טנא צ'צ'קס גם מעבירה סדנאות לעיצוב, המצאה ואלתור לאנשים פרטיים ולגופים מסחריים.