את פסטיבל afuli'Z האחרון שהתקיים בחול המועד סוכות בשנה שעברה היה קשה לפספס. עשרות אלפי האנשים שפקדו את מתחם השוק החדש היו עדות למרחב התרבותי הרענן שנוצר שם.

מחיים את התרבות והאמנות. פסטיבל עפוליס, צילום: דימה חבר

הפסטיבל הוא פרי עבודתם של חברי תנועת תרבות בשיתוף קהילת האמנים שצומחת בעיר וביישובי עמק יזרעאל בשנים האחרונות, ומטרתו ברורה: לסמן את עפולה כמרחב תרבותי ואמנותי בועט וחדשני.

בסיום החגים, לסוף שבוע אחד, יהפוך המתחם ללב פועם של במות מוזיקה, סדנאות, תערוכות בגלריות, מופעי רחוב, דוכנים ואווירה אלטרנטיבית.

הפסטיבל מציע שלל פעילויות ואפשרויות המתאימות לכל הגילים - החל מהצגה, דרך סדנאות והפעלות לילדים והוריהם ועד לצעירים ולמבוגרים. בשנה שעברה משך הפסטיבל 13 אלף איש ליומיים של חגיגה על טהרת ההתחדשות התרבותית בעיר.

"צמיחת קהילת האמנים והקשר ההדוק שלה לתנועת תרבות החלו לפני מספר שנים, והיום אנחנו עומדים על למעלה מ-30 אמניות ואמנים שיוזמים אירועים ומפגשים אמנותיים שונים. ביחד אנחנו הלכה למעשה מחיים את התרבות והאמנות בעיר", מספרת מור ליפשיץ, חברה בתנועת תרבות ומפיקה שותפה בפסטיבל.

"אני חושבת שאנשים שיגיעו השנה ואלה שהגיעו בעבר רואים איך עפולה הופכת למעצמה התרבותית שכולנו יודעים שהיא יכולה להיות, והעובדה שלא חייבים לנסוע עד תל אביב בשביל ליהנות מאמנות טובה רק מחזקת את זה. אדרבא, לא הבאנו מהמרכז את האמנות, היא קורית ונעשית ממש כאן בעפולה ובאזור העמק".

"בשנים האחרונות ניתן לראות שינויים רבים בעיר עפולה: סלילת כבישים, הקמת הרכבת, שיפוץ מוסדות, פסטיבל ציורי מדרכות שמתרחש מדי שנה ועוד. בתחום התרבות ניתן לראות מגמת התפתחות ושיפור משמעותית.

"לתרבות יש וצריך להיות מקום רב בהתחדשות העירונית בעפולה. אפשר לראות בכל מקום בעיר איך פעולות תרבותיות ואמנותיות משפיעות על המקום", מעידה ליפשיץ. "אנחנו רואים את עפולה כמקום שהוא כרך תרבותי בהווה ובעתיד. החיבור בין תנועת תרבות לעפולה הוא ארוך וממושך, ואני מזמינה את כל אזרחי ישראל להגיע מרחבי המדינה וליהנות מפסטיבל איכותי".

שעות פעילות הפסטיבל במתחם השוק החדש (הכניסה חופשית):

שישי, 13.10, בין 11:00 ל-15:00

שבת, 14.10, בין השעות 16:00 ל-23:00