לאחרונה התקיימה על גג מועדון שכבת הנעורים במעגן מיכאל הקרנת סרט למשפחות ולילדים. תחת כיפת השמיים, עם רוח ערב מצננת שמכה על הפנים, ניכר היה שההורים וגם ילדיהם נהנים מהחוויה שמשלבת בתוכה נוסטלגיה.

תופסת מקום נכון במערכת החינוך בקיבוץ. הנגרייה, צילום: עופר פראג

במהלך האירוע מכרו נערי הקיבוץ דברי מאפה ושייקים שהוכנו במעדנייה שלהם, הצופים ישבו על ספסלים שנבנו בנגריית הנערים, בין הצמחים של משתלת הנערים. על כל החגיגה ניצחו בני ה-14 עד 18, שזה מקום עבודתם.

מיזמי הנערים שהוקמו לאחרונה במעגן מיכאל הם פרויקטים המספקים מקומות עבודה מגוונים לנערי הקיבוץ, וכוללים היום ארבעה מיזמים: חנות יד שנייה, נגרייה, משתלה ומעדנייה. כל אחד מהם מלווה על ידי חבר קיבוץ מבוגר ועובדים בו נערים מכיתות ז' עד י"ב.

הכל התחיל לפני כשנתיים, כשכל מכלול עבודת הנערים נקלע למשבר והיה צורך למצוא מקומות עבודה בדרך יצירתית מתוך החלטה עקרונית שעבודת נערים כרעיון חינוכי ערכי אמורה להימשך.

לדברי נרקיס גלפז, מנהלת הפרויקט, מטרת המיזמים היא להקנות לנערים את הערכים הקיבוציים שבוגרי הקיבוץ גדלו עליהם בעבר ושבמידה מסוימת נעלמו מהנוף הקיבוצי כמו מחויבות למקום העבודה, עבודת צוות, מיומנויות כפיים, הגעה בזמן, עבודה עם כלי עבודה שונים. זאת לצד ערכים עכשוויים יותר דוגמת התנהלות מאורגנת של ענף, ניהול זמן, תמחור מוצר, מכירה, שירות לקוחות ועוד.

בתחילת החופש הגדול נחנך השלב האחרון לפי שעה של המיזמים - "אמפי רמת גג" - מקום שמשלב משתלה על גג מועדון הנעורים עם אמפי להופעות ולהקרנה של סרטים. הנערים עובדים במשתלה במהלך היום ומארחים את חברי הקיבוץ לסרט בשעות הערב אחת לשבוע.

האמפי נבנה במקביל לבניית המועדון לפני כ-40 שנה, אולם מעולם לא מילא את ייעודו ולמעשה היה מוזנח ושימש בעיקר כאתר מחבוא לפעילויות אסורות לנערים.

בלווי צמוד של המבוגרים ובתמיכה גדולה של מוסדות הקיבוץ, הפכו אותו הנערים בשנה האחרונה למשתלה לכל דבר, שבה מגדלים צמחים שאותם קונים חברי הקיבוץ לגינותיהם, ובהמשך גם כמקום להקרנת סרטים או למסיבות באוויר הפתוח.

את הצמחים שמגדלים במשתלה אפשר לרכוש גם בתוך אדניות אותם מייצרים הנערים במיזם השני "נגריית עובדי עצות". זה מקום שבו לומדים הנערים לעבוד בעץ ולייצר מוצרים שגם הם נמכרים לחברי הקיבוץ ולמוסדותיו.

הנגרייה, שמנוהלת על ידי עמית קרול, היא מקום שבו לומדים הנערים מהי עבודת נגרות, כיצד שומרים על הבטיחות והבריאות, וכיצד מודדים, מסמנים, חותכים, משייפים, מבריגים ומייצרים מוצרים כמו אדניות, כסאות לילדים, שולחנות משחק, או כל בקשה מיוחדת. "הנגרייה תופסת יותר ויותר כיוון ומקום נכון במערכת החינוך המשלים של מעגן מיכאל", מודה קרול.

המעדנייה היא מקום עבודה נוסף שם לומדים הנערים לאפות ולבשל דברי מאכל מיוחדים שאותם מוכרים לחברי הקיבוץ. עוגיות מקרוד טוניסאיות, גרנולה איכותית, קרקרים טבעוניים, פיצות הבית, סנדוויצ'ים מיוחדים ועוד.

קיים 40 שנה ולא מילא את ייעודו עד עתה. האמפי, צילום: עופר פראג

צפרא קיפניס, מנהלת המעדנייה, מדגישה כי מדובר ב"מקום עבודה נפלא לנערים. עובדים פה בקבוצות קטנות, בצוות, ולומדים לדייק, לעבוד נכון עם מוצרים וכלים ולעזור אחד לשנייה". גם במעדנייה, כמו בנגרייה ובמשתלה, נרכש ציוד מתאים לעבודה: תנור אפיה מקצועי, מיקסר גדול, מקררים ועוד.

מקום העבודה האחרון, אך הראשון שהוקם והבשל מכולם, הוא חנות יד שנייה שמנוהלת על ידי אדווה פרום. היא פועלת כבר שנתיים, ומקבלת מוצרים שונים מחברי הקיבוץ, ממיינת אותם, מסדרת ומוכרת במחירים נמוכים במיוחד.

הרעיון שזוג מכנסיים שחברה אחת זרקה יכול למצוא חן בעיני חברה אחרת, הוא גם רעיון של שימור הסביבה, שימוש חוזר במוצר ואפילו הסתפקות במועט.

החנות, כמו גם המיזמים האחרים, מקדמת רעיונות שנראים לפעמים לא מתאימים לתקופה שבה כולנו הפכנו לצרכנים שקונים עוד ועוד, אולם למעשה מתכתבים רעיונות אלו עם כל העקרונות הירוקים של שימור הסביבה, הפחתת הזיהום ומחזור.

"הציפייה שלי", אומרת פרום, "היא שכל נער בסוף כיתה י"ב ידע לתלות מדף בבית שלו. אולי זה דבר קטן, אבל הוא מסמל דבר גדול יותר".

חנות היד השנייה היא גם מקום שמעביר מוצרים רבים כמו בגדים, משחקי ילדים, ספרים או חפצי בית לעמותות שונות שתורמות לנזקקים ברחבי הארץ.

למשל, בקיץ הקודם העבירו הנערים תרומה של משחקי ילדים ובגדים לאחד מגני הילדים של קהילת מבקשי המקלט בתל אביב והעבירו פעילויות לילדים במקום. הנערים חוו חוויה של מפגש עם האחר, תרומה לקהילה במצוקה ושותפות בפעילות קבוצתית.

"מאוד חשוב לי הקשר בין המיזמים", מסכמת גלפז, "חשוב לי למצוא את הדרכים שבהן אנחנו, עם הנערים, יכולים לתרום משהו נוסף לקהילה. יש עוד המון מה לעשות. אנחנו רק בשלבי הקמה של פרויקט המיזמים שנבנו עבור הנערים".

כיום ניתן לומר שהפרויקט הוא הצלחה גדולה. גם מספק מקומות עבודה לנערים, גם מתקיימת  בו עבודה חינוכית-ערכית וגם מושג ערך מוסף לקהילה ולסביבה.