תושבי כפר גלעדי והאזור, שימו לב. בתחילת ספטמבר אתם עשויים לראות יונים מתעופפות מכובעים, קלפים צצים מאחורי אוזניכם, או בחורות מצודדות נחצות לשניים.

תחום שאתה חייב להתאמן ולהשקיע בו. פפו, צילום: סטודיו גולן

טוב, אולי לא תראו את כל אלו, ובכל זאת יהיה קשה להתעלם מאווירת המסתורין שתאפוף את הקיבוץ כשבמלון המקומי ייערך כנס בין־לאומי לקוסמים ולמנטליסטים.

הכנס ייערך בתאריכים 6-4 בספטמבר, והוא מיועד לקוסמים ולמנטליסטים מקצועיים בלבד (מלבד מופע הסיום, הפתוח לקהל הרחב). הוא מתקיים זו השנה השנייה, אלא שהפעם הוא צפוי להיות גדול ועמוס מקודמו.

סיכום על כוס קפה

את הרעיון לכנס הראשון, שהתקיים אשתקד, הגה הראל פפו (46), אומן חושים וטלפתיה ותיק, שלפני כארבע שנים עבר עם משפחתו להתגורר בהרחבת להבות הבשן, והתאהב בצפון.

"מאז שעברנו צפונה, התחלתי לעבוד בכל בתי המלון באזור", הוא מספר. "חשבתי שעם כל האינטראקציה המיוחדת שנוצרת פה, והאווירה התוססת והפסטורלית, ניתן לקיים כאן כנס קוסמים ומנטליסטים מסוג אחר".

בשנת 2007 מונה פפו לתפקיד מזכ"ל איגוד הקוסמים, ולאורך שנות כהונתו למד וצבר ניסיון רב בארגון כנסים, "אף שזה לא ממש היה הבייבי שלי", הוא מודה, "ולא יכולתי להביא בכך את עצמי לידי ביטוי מיטבי. פה בצפון חשבתי לעצמי שיש לי הזדמנות לעשות בדיוק את מה שחלמתי עליו".

בתום מספר דיונים משפחתיים, יצרה אשתו דליה, המשמשת גם כמנהלת האישית שלו, קשר עם תלמה תומסון, אשת שיווק ויזמית מנוסה, ובמקרה גם שכנה בקיבוץ. מה שהחל כסיעור מוחות על כוס קפה עבר במהרה לפסים מעשיים, וכך יצא לבסוף אל הפועל כנס של יומיים לקוסמים ולמנטליסטים מקצועיים במלון כפר גלעדי.

"הבאנו חמישה אומנים מחו"ל וארבעה מישראל - נמרוד הראל, אמיר לוסטיג, רן לוי ואני - והעברנו לחמישים המשתתפים סדרה אינטנסיבית של סדנאות והרצאות", מספר פפו.

"בסיום הנחיתי מופע בהשתתפות האורחים הנכבדים, שלא כשאר הכנס היה פתוח לקהל הרחב. כל הכרטיסים למופע נמכרו שלושה שבועות מראש. לאור הביקוש הרב, ייתכן שהשנה נקיים שני מופעים פתוחים".

לאור הצלחת הכנס הראשון החליטו בני הזוג פפו, בשיתוף תומסון, כי הכנס השני יהיה גדול ומקיף יותר, ושהפעם הוא יימשך שלושה ימים.

פפו יצר קשר עם חבר ותיק בשם אסי ווינד, המתגורר בארצות הברית זה 15 שנה וכיום יועץ לדייוויד בליין, אמן אשליות יהודי־אמריקאי הנחשב למפורסם בעולם בתחומו. "ביקשתי מאסי לסייע לי, ולשמחתי הוא נרתם למשימה והסכים להיות המנהל האומנותי של האירוע", אומר פפו.

גם לכנס השנה צפויים להגיע מספר קוסמים ואמני חושים בעלי שם מצפוֹן אמריקה.

בין הבולטים שבהם מייקל פיני מארצות הברית, הנחשב אחד מאבות ז'אנר הסטנד־אפ מגי'ק - שילוב בין מופע קסמים וסטנד־אפ; חיים גולדנברג, המגיע מקנדה, שם הוא נחשב לסלב של ממש, בעיקר בזכות תוכנית טלוויזיה מצליחה בשם 'גולדמיינד', שאותה הוא יצר ומנחה; וג'ון לוביק, קוסם אמריקאי הידוע בשם הבמה 'handsomejack', ואשר זכה לפרסום לאחר שהצליח להפיל את צמד הקוסמים פן וטלר בתוכנית הטלוויזיה שלהם.

מישראל יגיע ליאור מנור, "מהנדס מחשבות", אמן טלפתיה ומנטליסט, וכריס לארטיסט, אומן במה וקוסם קומי ותיק, כיום ליצן רפואי.

מה קורה במוח

כיום מופיע פפו בכל רחבי הארץ במופע המשעשע 'סטנד־אפ מג'יק והחוש השישי', לצד מופע נוסף הקרוי 'בין האוּנות', המספק מבט אל מאחורי הקלעים של המוח. כשמנסים להבין ממנו מהו הערך המוסף של הכנס שהחליט ליזום, ומה למעשה הוא מספק לאנשי המקצוע המגיעים אליו, בורקות עיניו.

החומר שמועבר בכנס שווה זהב. הרצאה שהתקיימה בשנה שעברה, צילום: ניר אילון

"החומר שיועבר בכנס שווה זהב", הוא אומר. "אחרי הכנס הקודם קיבלתי תגובות רבות מעמיתים למקצוע, שאמרו שהמידע שהם ספגו שיפר להם את המופע לאין שיעור. תוסיף לכך את העובדה שכבר חמש שנים לא נערכו כנסים משמעותיים בארץ, ותבין למה יש ציפייה רבה כל כך לכנס הקרוב בקרב אנשי המקצוע, במיוחד הצעירים שבהם".

ואכן, לכנס אשתקד הגיעו גם קוסמים בני 16 ו־17, שהתלהבו מאוד ממה שראו ושמעו. "תבין, בשבילם זה משהו מיוחד להיות עם מישהו כמו נמרוד הראל, בגובה העיניים, בלי דיסטנס", אומר פפו.

"הם אמרו לי משפטים כמו 'אני מחלק את החיים שלי לשניים: עד הכנס ואחריו', וגם 'זאת החוויה הכי גדולה שהיתה לי בחיים'. עד כדי כך זה השפיע עליהם. בכנס הקרוב צפויים להגיע קוסמים צעירים אף יותר. ואם בנמרוד הראל עסקינן, יש לציין שהודות לתוכניות טלוויזיה כמו שלו ושל חזי דין, התחום שלנו הפך למבוקש מאוד בקרב מבוגרים ובני נוער".

מעבר לתכנים המקצועיים המועברים בכנס, ולהתלהבות הגוברת של הדור הצעיר, רואה הראל חשיבות נוספת בקיום הכנס. "עד לפני מספר שנים, הייתה המודעות בארץ לקסמים ולאומנות החושים מוגבלת מאוד. זה נתפס קצת כמו משהו לילדים, וזה פגע בתחום, כי מדובר פה באמנות - ממש כמו שירה או משחק.

"זהו תחום שאתה חייב להתאמן בו, להשקיע, לחשוב, להיות מקורי. אנחנו לא רוצים לחקות את הקולגות שלנו, אלא לבוא אל כל נושא מזווית אחרת, והפיתוח של זה הוא אומנות אמתית. לכן חשוב לי מאוד לפתח את התחום ואת המודעות אליו".

דליה, המפיקה בפועל של הכנס, מדגישה כי מדובר באחד המקצועות היחידים שבהם הקולגות אינם שמים רגליים לעמיתיהם. "נכון שיש אגו שמעורב בסיפור, ולא מעט ממנו", היא מודה, "אך לצד זאת הפרגון הוא אדיר. אני נמצאת לצד הראל יותר מעשרים שנה, ואני רואה איזה כבוד ופרגון יש בין הקוסמים והמנטליסטים. זה ממש מעורר השראה.

"אני בהחלט מצפה שהכנס יהיה סוג של סיעור מוחות ענקי, שבו ינתחו את הקסמים מזוויות שונות וינסו לראות איך להתאים לכל אחד את מה שעובד הכי טוב בשבילו. אם נסתמך על תקדים השנה שעברה, נראה שבמובן הזה גם השנה הולך הכנס להיות פיצוץ".

זהו אמנם רק הכנס השני בניצוחם, אך דומה כי כבר עתה שואפים בני הזוג פפו למסדו ולהפכו למסורת ארוכת שנים. "בשיחות פנים־משפחתיות אני אומר: נכון התחלנו ב־2016? חכו ל־2026. אני לא רוצה להישמע יומרני, אבל אני כבר מפנטז על הקוסמים שיבואו להופיע בכנס הזה.

"השמות הכי גדולים שאפשר לחשוב עליהם. זה בהחלט אפשרי. אם ימשיך הכנס לגדול ולהתפתח משנה לשנה ולצבור מוניטין, נעביר את ההופעות לאולמות גדולים יותר, והדברים יקרו באופן טבעי.

"אני מקווה שהתחום שלנו רק ילך ויתעצם, כמו שהסטנד־אפ הלך וצבר תאוצה. כיום הטלוויזיה מלאה תוכניות סולו או פנלים של קומיקאים, וכך אני מאחל לנו - שנהיה מיינסטרים".

לדליה חשוב לא פחות לשים את הגליל על המפה. "אנחנו יוצרים המון שיתופי פעולה מקומיים סביב הכנס", היא מסכמת, "אם זה מלון כפר גלעדי, ואם זה מרכז קלור או מסעדות ופאבים באזור. יש חשיבות בעיניי להביא את הקהל לכאן, אל הגליל".