את מסלול הטיול המצורף כאן אולי כדאי שתשמרו בצד לחודש, ורק אז תצאו אליו. עשו זאת בלילה של ירח מלא, או כמעט מלא, ותיהנו מחוויה ייחודית ונפלאה. כי הטיול הזה ייוחד ללילה של ט"ו באב - ליל האהבה.

מדובר באותו לילה במסורת הישראלית שבו יוצאים בבגדים לבנים ובמחולות אל הכרמים. לא כאן המקום לעסוק בהתפתחות של החג, ורק נציין שכיף להחזיר את היום הזה ללוח החגים היהודי־ישראלי.

גודד היא מורשת גת המוזכרת כעירו של מיכה. מערות גודד, צילום: שרונה מטמון, לימן

טיולי ליל ירח מלא יוצאים באמצע החודש העברי. אני רוצה להציע לכם לצאת לפני כן, וכל זאת כדי לחבר בין שקיעת החמה לבין זריחת הלבנה. בין האדום־בורדו־ארגמן, לבין הלבן־כסף הבוהק.

מתצפתים מהמצפה

נתחיל את הטיול בתצפית יפה ממרפסת מגדל היערנים במצפה משואה (הנמצא בין קריית גת לבית שמש, על כביש 38). ממזרח ייפתחו לעינינו הרי חברון במלוא הדרם. בשעה זו של היום, כשהשמש במערב, הנוף למזרח צבוע בגווני אדום־בורדו.

ממערב נשקפים לעינינו ערי מישור החוף, מקו אשקלון ועד אשדוד, ואולי אפילו ראשון לציון. בעמקים יצוצו ויתגלו קריית גת, קריית מלאכי, מושבים וקיבוצים. בשעה זו של היום, שבה נדלקים האורות, ייצבע הנוף בצבעי האור מכל עבר.

יוצאים לרמת אבישור

לאחר התצפית נצא לדרך. לפנינו מסלול הליכה ברמה גירנית קרטונית, רמת אבישור שמה. ממגרש החנייה מוליך שביל ירוק לשביל ישראל, וממערב - לכביש מספר 38. השביל צר בתחילתו, וחולף בין סלעי גיר קשים (נארי), ומתחתם גירים רכים דוגמת הקירטון.

בתחילה נצעד בתוך חורש אורנים נטוע, אך עד מהרה נצא ממנו לנוף הפתוח והבוהק. בדרכנו נפגוש בצמחיית חורש ארץ־ישראלית ים־תיכונית דוגמת האלון המצוי, אלת המסטיק, החרוב, האשחר והעוזרר.

בכמה מהעצים מבשיל הפרי בעונה זו, וכדאי לטעום ממנו (בתנאי שאתם מזהים באופן ברור ומוחלט מה אתם קוטפים). האשחר הארץ־ישראלי הוא אחד המינים שנפגוש בצעידתנו, ולכן ארצה להרחיב עליו מעט.

למה האשחר משחיר

האשחר הארץ־ישראלי הוא שיח נשיר ממשפחת האשחריים, המגיע עד לגובה של שלושה מטרים. ענפי השיח מסתיימים בקוצים, ולכן כדאי להיזהר. האשחר פורח בין מרץ לאפריל.

הפרי מבשיל באוגוסט, כך שבזמן שתטיילו יבשיל הפרי ותוכלו ליהנות ממנו. הפרי הוא בית גלעין עסיסי, כשישה מילימטר גודלו, וצורתו מזכירה צורת ביצה. צבעו אדום כהה עד סגול, ועליו נקודות שחורות שכנראה מהן נגזר שמו.

הפרי המתוק מושך אליו ציפורים האוכלות אותו, ובדרך זו מפיצות את זרעיו. יש הטוענים, בהם אישים דוגמת פרופסור יהודה פליקס וניסים קריספיל, שהאשחר הוא האטד ממשל יותם. היישוב אשחר בגליל נקרא על שם הצמח, וכן מעיין בשם עין אשחר בנחל געתון.

אל חורבת צורה

נמשיך בצעידה קלה כשהירח מאיר מעלינו בדרכנו לחורבה, כנראה ביזנטית, חורבת צורה שמה. במקום נמצא שרידי חומות ומבנים, בורות, מערות ועמודים ישנים. כפי הנראה המקום שימש כבית חווה ביזנטי, או אולי מקורו בתקופה הערבית הקדומה דווקא.

חורבת צורה המשקיפה על הנוף היא מקום נהדר להפסקת קפה של שעת לילה, או לאכילת פרי צונן מהצידנית.

אל תל גודד

נמשיך לתל גודד, הנמצא בהמשך הדרך על אחת הגבעות הגבוהות יותר באזור. יש הטוענים כי גודד היא מורשת גת המוזכרת במקרא כעירו של הנביא מיכה (מיכה א', 14). אחרים אומרים כי זו העיר הלבנה שכבש יהושע בן־נון ונתנה לבני אהרון.

על התל שרידי ביצורים ומבנה רומי. הממצאים במקום מלמדים כי הוא היה מיושב ברציפות מהתקופה הכנענית ועד לתקופה הרומית. כשתעפילו לפסגה תעברו דרך נדבכיה התחתונים של חומה שהקיפה בעבר את התל כולו. כיוון שתל גודד בולט מעל סביבתו, נשקפים ממנו נופים יפים לכל עבר.

בתצפית נוכל לראות את תל בורנה ואת תל צפית; בדרום ניתן לראות את קיבוץ בית גוברין, ומעבר לו את תל מרשה; במזרח ניתן לראות בבירור את צפון הרי חברון ואת הרי יהודה; ובצפון אפשר להשקיף על רוב רמת אבישור עד למצפה משואה. השביל יורד מהתל לעבר שטח פתוח.

ארץ אלף המערות

כשיורדים מהתל למחשופי הקירטון שמים לב שהם חפורים וחצובים. בדופן סלעי הקירטון הללו נמצאים שתיים מהמערות היפות בשפלת יהודה. למערה הראשונה הקרובה לירידה יש לרדת בעזרת סולם (בדרך כלל יש שם אחד כזה), ואילו השנייה היא מערת קולומבריום יפה ומיוחדת.

שימו לב שהכניסה למערות אסורה, כפי שמציינים השלטים, והירידה אליהן היא על אחריות המטיילים. מכאן אל הכביש, עוד כעשרים מטרים.

פינת חמד

קיבוץ בית גוברין

הקיבוץ נוסד ב־1949, מיד לאחר מלחמת העצמאות. האזור כולו נכבש במבצע אל ההר במסגרת מבצע יואב באוקטובר 1948 על ידי חטיבה 8, החטיבה של 'הזקן' יצחק שדה, החטיבה המשוריינת הראשונה בצה"ל.

האזור נכבש במבצע אל ההר. נוף לעבר בית גוברין, צילום: מארק ניימן, לע"מ

הקיבוץ יושב על אדמות הכפר הערבי בית ג'וברין, שמקור שמו בית הגברים. עד היום אפשר למצוא בו מבנים מהכפר ההוא - אחד מהם אף משמש כמזכירות הקיבוץ והאחר שימש בעבר חדר האוכל.

עד מלחמת ששת הימים היה בית גוברין יישוב ספר הסמוך לגבול. מסביב היו מעט יישובים יהודיים. בקיבוץ ובסביבתו מערות רבות חצובות בסלעי הקירטון. באחת מהן מתקיים במשך שנים מיני פסטיבל למוזיקה עברית בשם 'שירים לדני', על שם דניאל ורדון.

ורדון, בן גבעת ברנר, החל את שירותו הצבאי בסיירת גולני, ומשם טיפס בדרגות ובעשייה הצבאית. הוא נהרג במלחמת ששת הימים בקרב באל־עריש. ורדון זכה בשלושה עיטורי קרבות. לאחר שחרורו מצה"ל עבר לבית גוברין כדי לחזק את הקיבוץ שעמד לפני פירוק. בגבעת ברנר הקים את רביעיית גבעת ברנר, שאף הוציאה תקליט אחד לאחר מותו.

בספר 'מסע הגמלים המעופפים' מאת יעקב בר־חיים מסופר על חברי סיירת צנחנים ששהו בבית גוברין עם הגמלים עד לקבלת הפקודה לצאת לדרך. הסיפור הוא פנטסטי, ומומלץ לקרוא אותו. סמוך לקיבוץ מבנה משטרה בשם טגרט מתקופת המנדט הבריטי. מבנה זו, בדומה לאחרים, נבנה על ידי הבריטים בזמן המרד הערבי. זה של בית גוברין נבנה ראשון.

שנים רבות הוחזק המבנה על ידי צה"ל, ואחרי כן על ידי המשטרה ומג"ב. כיום המבנה נטוש. מדובר במבנה מדהים שיש לשמר, אך עדיין לא נבנתה תוכנית שימור. אני מזכיר זאת בהקשר של בית גוברין, כי אחת התוכניות מדברות על כך שהמבנה ייכלל בתחומי הקיבוץ ובמיזם התיירותי שיקום בו.