במועצה האזורית עמק המעיינות נחנך חדר ההדרכה במרכז הסיור גלבוע מעיינות, שהוקם לזכרו של סרן צביקה קפלן ז"ל מקיבוץ מירב, שנפל במהלך מבצע "צוק איתן".

נופים נפלאים. ילדים בשביל הרטוב, צילום: מרכז סיור גלבוע מעיינות

סרן קפלן נפל ב-20 בחודש יולי כקצין אג"ם של סיירת גולני. עוד באותו ערב הקימו בני משפחתו וחבריו את עמותת "כוח צביקה", שהחלה לפעול כבר במהלך "צוק איתן" כשקיימה פעולות לחיזוק חיילי צה"ל.

מיד עם תום המבצע שמה לה העמותה כמטרה את המשך חיזוק צה"ל וחייליו, וחיזוק החיבור בין יהודים החיים בארץ ובתפוצות לעם, לארץ ולמורשת.

אחת הפעולות הראשונות שבהן עסק "כוח צביקה" היתה פריצת השביל הרטוב בפארק המעיינות, שמושך אליו עשרות אלפי מטיילים מדי שנה.

מאות בני נוער מקיבוץ מירב, חברים, חיילים בני משפחה ואנשי המועצה האזורית עמק המעיינות פרצו את השביל, שלאורכו זורמים מי השוקק והוא מוביל לבריכת הטחנה בפארק.

כבר בחודשים הראשונים שלאחר נפילתו של קפלן ביקשו מוקיריו להנציח את זכרו במרכז סיור והדרכה, ופעלו בנושא. צביקה לדבריהם אהב את הטבע, את המורשת ואת הנוף, ואהב לטייל ולסייר בארץ.

לפני שנה הוקם מרכז הסיור המציע מגוון פעילויות המותאמות לתוכנית הליבה של משרד החינוך ולאופיו הייחודי של כל בית ספר, אך לא רק. המרכז מציע סיורים מודרכים לקבוצות, למשפחות ועוד.

בעקבות ההצלחה הגדולה הזמינו בתי ספר נוספים פעילויות, סיורים, וסמינריונים ונראה כי בשנה הקרובה יכפיל המרכז את הפעילות ואף יותר. בין הפעילויות שמציעים במרכז הסיור: מסעות מובנים באזורים שונים בארץ, ימי שיא כמו יום גיוס לפלמ"ח, ימי תנ"ך חווייתיים, יום ירוק, יום מים וכד'.

אהב את הטבע ואת הנוף. צביקה קפלן, צילום: מרכז סיור גלבוע מעיינות

לאחרונה נחנך חדר ההדרכה של מרכז הסיור גלבוע מעיינות שהוקם לזכרו של קפלן.

בטקס הנחת המזוזה שהתקיים במירב בהשתתפות בני משפחתו של צביקה ז"ל, חבריו, קהילת קיבוץ מירב ואחרים, אמר ראש המועצה האזורית עמק המעיינות יורם קרין: "כוח צביקה כבר המחיש לנו כמה כוח ואנרגיה יש באנשים השותפים לו. מרכז הסיור שהוקם כאן על ההר, הוקם גם הוא מכוח רצון אדיר ומתוך תחושת שליחות ואהבת הארץ, המקום והאדם באשר הוא.

"אנו רואים במרכז הסיור וההדרכה מקום לחינוך הנוער וליצירת חיבורים בעמק בין האנשים ובינם לבין האדמה והנופים הנפלאים הנגלים בכל פעם מחדש".

דוד נוי, מזכיר הקיבוץ, סיכם ואמר "אנו עומדים בראשיתו של פרויקט - חלום של אנשים שלנגד עינינו קורם עור וגידים. מזה כשנה מתרחשת פעילות חינוכית ערכית בדרכו של צביקה, ברוח המיוחדת שנושבת על ההר הזה, ועכשיו יש גם מדריכות, משרדים ויש מרכז הדרכה.

"עוד לא נגמרה הדרך ויש הרבה מאוד עבודה שאנשי המרכז עושים לילות כימים לפיתוחו, גידולו וייצובו בנוף של החינוך והסביבה בישראל".