בבית החינוך גאון הירדן דרכא מעלים כמעט מדי שנה מחזות זמר בהשתתפות תלמידי מגמת התאטרון ותושבי עמק המעיינות. השנה בחרו בבית החינוך להעלות מחזה המבוסס על הרומן "הוא הלך בשדות" של משה שמיר מ-1947.

נכנסו לאווירה. ההצגה על הבמה, צילום: באדיבות מועצת עמק המעיינות

הרומן מספר את סיפור אהבתם של אורי, צבר פלמ"חניק בן קיבוץ, ושל מיקה, ניצולת שואה מפולין, הכול על רקע ימי מלחמת השחרור.

הצעירים בתקופה זו יוצאים לפעולות הפלמ"ח, ובמקביל מגיעים ארצה פליטי מלחמת העולם השנייה כשמיקה היא אחת מהן. אורי, בן הקיבוץ יפה הבלורית שבו התאהבה, נהרג במהלך פעולה כשמיקה נושאת ברחמה את ילדו.

"בחנוכה עסקנו בשאלה מה בן הימים ההם לזמן הזה? הבחירה ללמוד ולהציג את המחזה היא יצירת החיבור בין הימים ההם לזמן הזה", הסביר יצחקי גולן, מנהל בית החינוך, בפתיחת ההצגה שהועלתה באולם הקימרון.

"הימים ההם: תקופה של מחסור, של קליטת עליה, של התיישבות ושל הקמת המדינה, והזמן הזה - הדילמות של גיל ההתבגרות והאתגר להתגייס למשימות לאומיות ולשירות צבאי, כולל הקורבן האישי האפשרי, שהם חלק בלתי נפרד מעולמם של תלמידי בית החינוך גם בהווה.

"הבחירה ב'הוא הלך בשדות' וההשתתפות בו היא מהלך אמיץ ומחייב. אני גאה בכל המשתתפים, תלמידים מכל חטיבות בית הספר, מורים וחברי קהילה שלנו שהתחברו יחד ליצירה משותפת. אני גאה במיוחד בשיתוף הפעולה הלא רגיל שנוצר לפרויקט עם חבורת הזמר של המועצה האזורית עמק המעיינות, 'שדות שבעמק'".

את המחזה ביימה אושרית רז חנין, רכזת מגמת התאטרון בבית החינוך, והפיק מוזיקלית איילון אבירם. תפאורת המחזה נבנתה כולה על ידי תלמידי קורס עיצוב בעץ בבית הספר, והתלבושות התקופתיות הושאלו ממרכז המבקרים "חצר הטירה" בטירת צבי.

אורחת הכבוד של הערב היתה נעמי פולני בת ה-91, ששירתה בלהקת הפלמ"ח הצ'יזבטרון, היתה במאית הלהקות הצבאיות ועוררה התרגשות רבה בקרב השחקנים והצוות. על הבמה עלו תלמידים ותלמידות, אנשי צוות, חבורת הזמר "שדות שבעמק", הילה לוי ממירב רכזת ספרות בבית הספר, ודודו ליבני מניר דוד, ששיחקו ושרו במקצועיות רבה.

"יצחקי יקר, לך, לצוות גאון הירדן, לאושרית ולצוות הבימוי וההפקה, ל'שדות שבעמק' שלנו וכמובן לאורי ולמיקה ולכל התלמידים והמורים - השחקנים המוכשרים, המחזה היה מרשים, קסום ומרגש", כתב ראש מועצת עמק המעיינות, יורם קרין, למנהל המוסד החינוכי.

"ההפקה, הבימוי, התפאורה, האווירה והמשחק היו מקצועיים. התלמידים נכנסו לאווירה ולתקופה והעניקו לכולנו חוויה נהדרת, ונראה היה לרגע שכולם נמצאים אי שם סביב המדורה מחכים לאניית המעפילים שתיכף תגיע. כך נראה חינוך במיטבו. כול הכבוד לכם ולכל צוות גאון הירדן דרכא. גאים בכם".